Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie

Przejdź do treści
Pieczyska
Pieczyska – Historia
Otóż na nazwę tej dzielnicy duży wpływ miało powstanie cementowni, którą wybudowano z inicjatywy austriackich przedsiębiorców jesienią 1883 roku pod nazwą Przedsiębiorstwo Wapna i Cegieł Pierwszej Galicyjskiej Fabryki Portlad Cemetu w Szczakowej (Pieczyska były wówczas jej przysiółkiem). Nazwa Pieczyska pochodzi od słowa „piecysko”, czyli dużego pieca do wypalania wapna.



 
Nazwa: Parafia pw. Św. Brata Alberta
Data budowy: 1992r.
Położenie: Jaworzno, ul. Przemysłowa 3
Koordynaty GPS: 50.237830663472764, 19.313074968654508
Link do udostępnienia:
Historia:
Parafia pw. św. Brata Alberta w Jaworznie-Pieczyskach została ustanowiona 1 października 1992 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Jacek Mola.

Obecna kaplica na Pieczyskach to niegdyś willa dyrektora cementowni  "Szczakowa". Była na tyle okazała co do wielkości że można było z niej w  późniejszym czasie zrobic kaplice. Ponieważ w parafii nie prowadzona była kronika to też w poniższych  informacjach nie są zawarte wszystkie wydarzenia , które miały miejsce w  parafii na Pieczyskach, ale jednak najważniejsze zostały zapisane przez  panią Janinę Tarabułe.

Oto fragmenty z notatek pani Janiny Tarabuły, które ukazują początki  naszej parafii.          "W 1990, a dokładnie 14 X 1990, odprawiona została pierwsza  nasza msza święta dziękczynna w Kaplicy na Pieczyskach z prośbą o  błogosławieństwo dla członkiń Róży oraz opiekę nad nowopowstałą Kaplicą i  Ludem, który będzie się modlił w tej Kaplicy. Była to pierwsza msza św.  w Kaplicy na Pieczyskach. Msze świętą odprawił ksiądz Jacek Mola,  pierwszy proboszcz naszej parafii o godz. 11.00 (Niedziela).          Od poniedziałku 15.X.1990 odmawiamy w Kaplicy różaniec, a od  nastepnej soboty będą msze św wieczorne w sobote i niedziele o godz.  8.00 i 11.00. Otwarcie Kaplicy na Pieczyskach jest wielkim wydarzeniem  dla mieszkańców dlatego tak licznie zgromadziliśmy się, aby podziekowac  Panu Bogu za ten dar tak szybkiego zorganizowania i urządzania przez  księdza Jacka domu modlitwy."

         "Marzec 1991 w niedziele Palmową 24.03. poświęcone zostało  przez ks. Jacka Tabernakulum i Pan Jezus na stałe zamieszkał w naszej  Kaplicy. W wielki czwartek, piątek i sobotę odbywało się Triudum  Paschalne odprawiane przez ks. Jacka."          "26 maja nastąpiło poświęcenie naszej Kaplicy przez Księdza  Arcybiskupa Franciszka Macharskiego. Przez cały maj i czerwiec są  odprawiane codzienne oprócz poniedziałku msze św. Oraz nabożeństwa  majowe i nabożeństwa czerwcowe."

         Niestety nie możliwe jest odtworzenie wszystkich wydarzeń  dotyczących rozkwitu naszej parafii ponieważ kronika nie została  prowadzona dłużej. W późniejszym czasie zostało wybydowane "Wzgórze  Miłosierdzia" oraz Ołtarz zewnętrzny, za którym stoi obecnie dzwonnica.  Zmieniło się wnętrze naszej kaplicy, ponieważ uległa ona kapitalnemu  remontowi od odachu po piwnice, a dzięki obecnym dyżurującym ulicami  parafianom kaplica jest zawsze czysta i ołtarz przyozdobiony w świeże  kwiaty. Ale parafia to głównie parafianie a nie kaplica więc co do  parafi to liczy ona obecnie około 1500 parafian. W naszej parafii są  kółka różańcowe nie tylko dorosłych ale także i dzieci. Ponieważ na  Dobrej nie wybudowano jeszcze żadnej kaplicy ani kościoła parafianie z  tamtej okolicy należą do parafii na Pieczyskach dzięki czemu parafian  przybywa jeszcze więcej. Nasza parafia nigdy nie śpi, zawsze się coś  dzieje. Świadczy o tym choćby nie dawno założona przez naszego  proboszcza chodowla pszczół, która znajduje się na terenie ogrodu przy  naszej kaplicy, dzięki czemu ogrody wokół kaplicy rozkwitaja i  pozyskiwany jest świeży miód. Nasza parafia może także pochwalić się  młodzieżą, która założyła drużynę piłkarską "Proboszczanka" (mają nawet  swoje drużynowe koszulki). Gra ona w lidze salezjańskiej, która liczy  obecnie 16 drużyn. Częste treningi i wyczerpujące mecze nie pozwalaja  naszej młodzieży na odpoczynek. Pnieważ nasza parafia posiada dzięki  proboszczowi busa możliwe jest organizowanie różnorakich wycieczek,  choćby wyjazdów na wyścigi, na które ksiądz Mariusz wraz ze swoimi  młodymi kolażąmi takimi jak Wojciech Skórkiewicz, Radek Kłosowski czy  Łukasz Sala chętnie wyjeżdża. Dzięki takim wyścigom w których nasi  parafianie często uczestniczą mogą sie pochwalić licznymi miejscami na  podium, a nawet pierwszymi miejscami.


Nazwa: Krzyż metalowy
Data budowy: 1992r.
Położenie: Jaworzno, Krzyż Gródek 30
Koordynaty GPS: 50.22230308146297, 19.32784306304898
Link do udostępnienia:
Historia:
Krzyż metalowy ogrodzony płotkiem
 Park Gródek znajduje się między Pieczyskami a Ciężkowicami w Jaworznie. Dzięki niszczycielskiej działalności człowieka teren parku przybrał taki specyficzny kształt. Otóż głębokie parowy i urwiska skalne są pozostałością dawnych wyrobisk cementowni i zakładów dolomitowych. Osoby, które mieszkają w pobliżu Pieczysk, Dobrej i Ciężkowic, mogą pamiętać huk eksplozji kruszących skały kamieniołomu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu czynne wyrobiska kamieniołomu stanowiły miejsce pracy wielu mieszkańców tych terenów. Koparki czerpakowe ładowały skalny urobek na olbrzymie "biełazy" – wywrotki o średnicy kół prawie dwukrotnie przekraczającej wzrost dorosłego człowieka.
Copyright ©: Edi
Wróć do spisu treści