Długoszyn
Długoszyn – Historia
Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1238, kiedy to ówczesny biskup krakowski Wisław z Kościelca potwierdził fakt przynależności wsi do dóbr klasztornych Opactwa Benedyktynek w Staniątkach, zwalniając także osadę z płacenia dziesięciny kościelnej. Z 1242 roku pochodzi natomiast dokument wydany przez ówczesnego księcia krakowskiego Konrada Mazowieckiego, na mocy, którego dochodzi do zamiany części dóbr klasztornych z biskupimi, w wyniku, której Długoszyn staje się posiadłością biskupów krakowskich. Już wówczas wieś ta jest określana jako cum plumbo,, a więc z ołowiem. To właśnie w tamtym okresie dach katedry wawelskiej pokrywano ołowiem, który pochodził m.in. z Długoszyna.
Nazwa: Długoszyn - Parafia pw. Narodzenia NMP
Data budowy: 1982r.
Położenie: Jaworzno, ul. Dąbrowskiego 32 B
Historia:
Parafia pw. Narodzenia NMP w Jaworznie-Długoszynie została ustanowiona w 1982 r. przez metropolitę krakowskiego Franciszka Macharskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Wiktor Byrdziak.
Nazwa: Kaplica św. Barbary
Data budowy:1760
Położenie: Jaworzno, ul. Nadbrzeżna 1
Koordynaty GPS: 50.24847444996503, 19.25346249803505
Historia:
Kaplica św. Barbary, późniejszy kościółek parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wybudowana została najprawdopodobniej ok. 1760 roku jako obiekt drewniany. Była przykładem kapliczki wnękowej, wyposażonej w ołtarz, w którego centralnym punkcie miała znajdować się figura św. Barbary. W latach 1883-84 kaplica została gruntownie przebudowana, a budulcem był kamień z lokalnego kamieniołomu. W 1898 roku niejaki Andrzej Waliczek wykonał mur kamienny okalający świątynię. Obecna bryła kaplicy wzniesiona została najprawdopodobniej w 1913 roku, a inicjatorem budowy miał być ksiądz Wit Modest Brzycki. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w dokumentacji Kurii Metropolitarnej w Krakowie oraz w przekazach mieszkańców osady. Od roku 1970 obiekt ten był siedzibą tymczasowego duszpasterstwa, podległego parafii w Szczakowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku kaplica była tymczasowym kościołem parafialnym. Warto dodać, że obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się na wyposażeniu świątyni przyniesiony został na początku XX wieku przez długoszyniankę, Panią Jadwigę Baran. Obraz ten przyniosła pieszo na własnych plecach jako wotum za szczęśliwe narodziny córki Marii.
Nazwa: Kapliczka Srebrników - Chrystusa Ukrzyżowanego
Data budowy: 1750
Położenie: Jaworzno, Jarosława Dąbrowskiego 11
Historia:
Kapliczka Srebrników, zwana też kapliczką Chrystusa Ukrzyżowanego, wybudowana została ok 1750 roku. Jest to najstarszy tego typu obiekt istniejący nieprzerwanie w Długoszynie. Wybudowana została najprawdopodobniej przez nieznanego z nazwiska właściciela jednej z długoszyńskich kopalń. Jej styl nawiązuje do baroku, czego przejawem jest kształt wnęki oraz charakterystyczny gzyms. Tuż za nią znajduje się budynek starej szkoły ariańskiej, który w przeszłości pełnił zapewne funkcję zboru, który także posiada cechy barokowe. Dawniej we wnęce miała się znajdować figura św. Kingi, po bokach natomiast wisieć miały specjalne lampiony
Nazwa: Kapliczka św. Franciszka
Data budowy: 1798
Położenie: Jaworzno,
Koordynaty GPS: 50.24876615563773, 19.25691454406327
Link do udostępnienia:
Historia:
Kapliczka św. Franciszka pochodzi z 1798 roku. Została wzniesiona przez Antoniego Musiała jako wyraz dziękczynienia za narodziny syna. Według legendy to obok niej żegnali się ze swoimi rodzinami powstańcy styczniowi. Inna legenda mówi że u jej stóp kilku z nich spoczęło na zawsze. Dzisiaj we wnęce kapliczki znajduje się figura św. Antoniego.
Nazwa: Kapliczka św. Jana Nepomucena
Data budowy: XIX w.
Położenie: Jaworzno, ul. Widokowa
Historia:
Kapliczka św. Jana Nepomucena- wzniesiona w XIX stuleciu. Znajduje się ona przy ulicy Widokowej w kierunku Dąbrowy Narodowej (Osiedla Stałego). Zwana kapliczką św. Janie, na Wale, kapliczką przydrożną. Miała charakter przydworski. Jej patronem był pierwotnie św. Jan Nepomucen, dzisiaj we wnęce znajduje się obraz św. Jana Chrzciciela oraz figura Matki Boskiej. Obok pozostałości fragmentu muru dworskiego w XIX wieku jest ona jedyną pozostałością po długoszyńskim dworze, zorganizowanym tu przez Austriaków w czasie zaborów.
Nazwa: Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej
Data budowy: 2023 rok
Położenie: Jaworzno, ul. Pogodna 11
Koordynaty GPS:
Link do udostępnienia:
Historia:
Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej